Carlo Gozzi komedija
commedia dell’arte lituana e vera musica italiana

Karalius Elnias

commedia dell’arte lituana
e vera musica italiana

„Tik dvasia atžymi žmogaus didybę…“

Režisierius – Aidas Giniotis
Scenografijos ir kostiumų dailininkė – Ramunė Skrebūnaitė

Scenoje:

DurandartėAurimas Meliešius
Deramas Dalius Skamarakas
AndželaAgnė Sunklodaitė / Aldona Vilutytė
PantalonėDarius Auželis
TartaljaAndrius Kaniava
KlaričėViola Klimčiauskaitė
LeandrasIrmantas Bačelis
BrigelaAurimas Meliešius
SmeraldinaIlona Balsytė
TrufaldinasVaidotas Žitkus

Pjesės „Karalius Elnias“ autorius – Venecijos dramaturgas Karlas Gocis (Carlo Gozzi, 1720 – 1806), pasakiškoje erdvėje apgyvendinęs italų komedijos kaukes – taip pasiūlęs naują teatrinį žanrą, kurį pats pavadino fiabomis, arba tragikomiškomis pasakomis suaugusiems.

„Karalius Elnias“ („Il Re cervo“) – trečioji Karlo Gocio fiaba. „Šioje pjesėje stiprios tragiškos situacijos iššaukdavo ašaras, o kaukių komedijos pajaciškumas, kurį aš savo noru siekiau išsaugoti scenoje su visa įvesta maišalyne, nė kiek nepažeidė fantastiško rimtumo, neįtikėtinų situacijų bei alegoriškos meilės”. Taip autorius rašė apie savo kūrinį, kuriame karaliauja commedia dell’arte – kaukių komedija, užgimusi Italijos tavernose, turgavietėse, galiausiai visai ant plyno lauko, pripažinta tiek elgetų, tiek karalių.

Skiriamasis šios komedijos bruožas – kaukės, kurias gali keisti dideli akiniai, nubalintas veidas, tarties ypatybė ar kitas ženklas, nužymintis veikėjo charakterį. Kaukių komedijos veiksmas paremtas improvizacija: aktorius nepririšamas prie dramaturgo teksto. Svarbiausia – nenukrypti nuo siužeto linijos ir netrukdyti vaidinti partneriams.

Tad nuobodžiauti tikrai nėra kada, nes visa, kas liūdna ir neįdomu, atmetama, o visa, kas patinka publikai, dar labiau paryškinama, nesvarbu, ar tai naujovė, ar patikrinta seniena.

Ir ateis tai, kas turi ateiti,
Ir tiesa nugalės išdavystę,
Ir įvyks neregėtas stebuklas, -
Ir pakils tas, kas žudomas buvo.

2001 metais Lietuvos profesionalių teatrų festivalyje Rokiškyje Keistuolių teatro spektaklis “Karalius Elnias” pelnė pagrindinį ir žiūrovų prizus bei premiją už geriausią premjerinį spektaklį.

Festivalyje „Lietuvos teatrų pavasaris – Kaunas 2001“ pagrindinis prizas atiteko Keistuolių teatro režisieriui Aidui Giniočiui už spektaklį „Karalius Elnias“; aktoriui Andriui Kaniavai – prizas už geriausią (Tartaljos) vaidmenį šiame spektaklyje.

 

Spektaklio trukmė - 2 valandos 30 minučių (su pertrauka)
Premjera - 2000 m. spalio 22 d.
Paskutinį kartą rodytas - 2010 m. spalio 23 d.